חי צומח* * תבלינים מרפאים * *
ד”ר רינה מורדו ‘
* מבחר התבלינים שלכם לא רק משפר את טעם המזון, אלא גם את איכות החיים והמצב הבריאותי שלכם .
🌱 *אניס* – לטיפול בגודש הנובע מאלרגיות, הצטננות או שפעת, כמו גם הקלה על קלקול קיבה וגזים . הכינו תה על ידי השריית 1 כפית זרעי אניס ב-1 כוס מים רותחים. סננו לפני השתייה. בנוסף, לעיסת זרעי אניס יעילה לטיפול בריח רע מהפה .
🍂 *בזיליקום*
להקלה על שיעול, הכינו חליטה של עלי בזיליקום יבשים: 1 כפית על 1 כוס מים רותחים. השרו את העלים ואז הוסיפו *דבש*
.
🌱 *גינג’ר*
להקלה על בחילות, הכינו חליטה של 1/2 כפית ג’ינג’ר עם 1 כוס מים רותחים. סננו לפני השתייה. לעיסה של ג’ינג’ר טרי יכולה להיות יעילה יותר. להקלה על כאבי ראש, הכינו משחה מערבוב של ג’ינג’ר טחון עם מים והניחו על האזור הכואב. להקלה על שיעול וצרבת ערבבו 1/2 כפית ג’ינג’ר טחון עם 1 כפית דבש.
🍂 *עלי דפנה*
לטיפול בקשקשים, השרו חופן של עלי דפנה ב-1 ליטר מים – הביאו לרתיחה ואז הסירו מהחימום. כסו את המים במשך 20 דקות עד שהנוזל מתקרר. שפכו על השיער והשאירו במשך 45 דקות עד 60 דקות. שטפו את השיער היטב .
🌱 *הל*
סיוע לעיכול. הכינו חליטה של 1 כפית הל עם 1 כוס מים רותחים. השרו ושתו עם הארוחה .
🍂 *כוסברה*
הרתיחו 1 כפית זרעי כוסברה עם 1 כוס מים רותחים, זה עוזר להתמודד עם כולסטרול גבוה .
🌱 *אבקת חרדל*
אבקת חרדל כדי להקל על גודש, ערבבו 1 כף אבקת חרדל עם 1 ליטר מים חמים ואז טבלו את הרגליים. לידיעתכם, פלסטרים של חרדל שימשו באופן מסורתי לטיפול בשיעול,הצטננות ושפעת .
🍂 *טימין*
הרגיעו שיעול וכאבי גרון עם חליטת טימין . ערבבו 1 כף טימין מיובש עם 1 כוס מים רותחים. סננו ושתו . כדי להקל על גזים ערבבו 1 כפית טימין עם 1 כוס מים רותחים וסננו לפני השתייה .
🌱 *כורכום*
להקלה על חום, ערבבו 1/2 כפית של אבקת כורכום עם 1 כוס חלב מחומם והוסיפו כפית דבש..
🍂 *כמון*
לעצירת דימום
ולהרגעה-
הרתיחו 1 כוס מים עם 1 כפית כמון ובשלו במשך כמה שניות. קררו ושתו בלגימה .
🌱 *להקלה במצב של עקיצות ולחיטוי* 🌱
מלח תרופה יעילה לכאבים ולחיטוי. .
הכינו תמיסה של מלח ומים ומרחו על אזור העקיצה או שטפו את הפה עם מים מספר פעמים ביום לחיטוי חלל הפה והגרון
🍂 *נענע או מנטה*
לטיפול בכאבי בטן ועוויתות, הכינו חליטה מ-1.5 כפיות עלי נענע מיובשת לכל כוס של מים רותחים. סננו לפני השתייה .
🌱 *זרעי סלרי*
להקלה על צבירת נוזלים, הכינו חליטה משתנת על ידי ריסוק של 1.5 כפיות זרעי סלרי עם 1 כוס מים רותחים . השרו במשך 20 דקות. לנשים, במידה והווסת מאחרת, העירוי הזה עשוי לזרז את הגעתה. הוא גם עוזר לטיפול בלחץ דם גבוה וחרדה .
🍂 *פלפל אנגלי*
להקלה של כאבי שרירים, טחנו פלפל אנגלי לאבקה, ולאחר מכן הוסיפו מעט מים כדי לייצר מרקם סמיך של משחה. מרחו על רצועת בד נקי והניחו על האזור הכואב .
🌱 *פלפל קאיין*
כדי לנקות את הסינוסים, פזרו מעט פלפל אדום על האוכל או גרגרו עם מים כדי להקל על כאב גרון. בנוסף, פלפל קאיין מדכא תיאבון ומזרז חילוף חומרים. פזרו מעט על מברשת השיניים או הוסיפו לכוס מים וגרגרו כדי לשטוף את הפה, מסייע במניעת מחלות חניכיים, מאיץ ריפוי של דלקות חניכיים וכאבי שיניים. ניתן גם להכין תמיסה של 1 כפית פלפל עם 1 כוס מים ולמרוח על האזור הכואב .
🍂 *פלפל שחור*
לעצירת דימום. פזרו כמות נדיבה של פלפל שחור על החתך וזה ינטרל את הדימום והכאב .
🌱 *ציפורן*
לעסו 1 שורש ציפורן כדי להסיר ריח רע מהפה או כדי לטפל בכאבי שיניים. הניחו על השן באזור הכואב עד שהכאב נעלם. אפשר גם ללעוס 3-4 שורשי ציפורן כדי להקל על בחילות או כאב גרון.
🍂 *קינמון*
כדי להעלות את רמת הכולסטרול הטוב, ערבבו 1/2 כפית קינמון בתוך הקפה או התה. לכאבי פרקים נסו 1/2 כפית קינמון מעורבבת עם 1 כפית דבש. לנשים, כדי להרגיע ווסת קשה, הוסיפו מעט קינמון לקפה ולתה או פזרו על המזון .
🌱 *זרעי קימל*
לעיסה של זרעי קימל עוזרת להקל על גזים. ניתן גם להכין חליטה על ידי השרייה של 1 כפית זרעי קימל עם 1 כוס מים רותחים. סננו לפני השתייה .
🍂 *אבקת שום* –
דוחה יתושים. הכינו משחה מאבקת שום ומים, מרחו על נקודות הדופק; מאחורי הברכיים, על הקרסוליים, טיפה אחת או שתיים על הלחיים, הפנים והצוואר . השגיחו לא לשים קרוב לעיניים .
🌱 *זרעי שומר*
לעיסת זרעי שומר יעילה להפגת ריח רע מהפה, ולהקלה על התכווצויות בקיבה . ניתן להכין חליטה על ידי השרייה של 1 כפית זרעי שומר עם 1 כוס מים רותחים. סננו לפני השתייה. רסקו את הזרעים מעט לפני החליטה, וזה יסייע לטיפול בגזים .
🍂 *זרעי שמיר*
– נסו לבלוע כפית זרעי שמיר כדי להפסיק עם שיהוקים. בנוסף, כדי לווסת ריח רע מהפה, לעסו זרעי שמיר .
אהבתם ‘ שתפו חברים ‘
כדי שגם הם יהנו מבריאות איתנה ‘
מקרב לב 
תודה . .
* * Healing spices * *
Dr. Rina Mordo
Your selection of spices not only improves the taste of food, but also the quality of life and your health condition.
* Anise * – For the treatment of congestion due to allergies, colds or flu, as well as relief of upset stomach and gas. Make tea by soaking 1 teaspoon of anise seeds in 1 cup of boiling water. Strain before drinking. In addition, chewing anise seeds is effective in treating bad breath.
*basil*
To relieve a cough, prepare an infusion of dried basil leaves: 1 teaspoon per 1 cup of boiling water. Soak the leaves and then add * honey *
.
* Ginger *
To relieve nausea, prepare an infusion of 1/2 teaspoon of ginger with 1 cup of boiling water. Strain before drinking. Chewing fresh ginger can be more effective. To relieve headaches, make a blending ointment of ground ginger with water and place on the sore area. To relieve cough and heartburn mix 1/2 teaspoon ground ginger with 1 teaspoon honey.
*Bay leaves*
To treat dandruff, soak a handful of bay leaves in 1 liter of water – bring to a boil and then remove from the heat. Cover the water for 20 minutes until the liquid cools. Pour on hair and leave for 45 minutes to 60 minutes. Wash your hair well.
*cardamom*
Aid for digestion. Prepare an infusion of 1 teaspoon of cardamom with 1 cup of boiling water. Sing and drink with the meal.
*coriander*
Boil 1 teaspoon of coriander seeds with 1 cup of boiling water, it helps to deal with high cholesterol.
* Mustard powder *
Mustard powder To relieve congestion, mix 1 tablespoon of mustard powder with 1 liter of warm water and then dip your feet. Please note that mustard plasters have traditionally been used to treat coughs, colds and flu.
* Thyme *
Soothe coughs and sore throats with thyme infusion. Mix 1 tablespoon of dried thyme with 1 cup of boiling water. Strain and drink. To relieve flatulence mix 1 teaspoon of thyme with 1 cup of boiling water and strain before drinking.
*turmeric*
For heat relief, mix 1/2 teaspoon of turmeric powder with 1 cup of heated milk and add a teaspoon of honey.
*cumin*
To stop bleeding
And for sedation-
Boil 1 cup of water with 1 teaspoon of cumin and cook for a few seconds. Cool and drink in a sip
* For relief of bites and disinfection *
Salt is an effective remedy for pain and disinfection. .
Prepare a solution of salt and water and apply to the bite area or rinse your mouth with water several times a day to disinfect the mouth and throat.
* Mint or mint *
To treat abdominal pain and cramps, prepare an infusion of 1.5 teaspoons of dried mint leaves per cup of boiling water. Strain before drinking.
* Celery seeds *
To facilitate fluid retention, prepare a diuretic infusion by crushing 1.5 teaspoons of celery seeds with 1 cup of boiling water. Soak for 20 minutes. For women, if menstruation is delayed, this infusion may speed up her arrival. It also helps treat high blood pressure and anxiety.
*English pepper*
To relieve muscle aches, grind allspice into powder, then add a little water to produce a thick texture of ointment. Spread on a strip of clean cloth and place on the sore area.
* Pepper Cayenne *
To clear the sinuses, sprinkle a little red pepper on the food or gargle with water to relieve a sore throat. In addition, cayenne pepper suppresses appetite and speeds up metabolism. Sprinkle a little on the toothbrush or add to a glass of water and gargle to rinse your mouth, helps prevent gum disease, accelerates healing of gingivitis and toothache. You can also make a solution of 1 teaspoon of pepper with 1 cup of water and apply on the sore area.
*black pepper*
To stop bleeding. Sprinkle a generous amount of black pepper over the incision and this will neutralize the bleeding and pain.
*cloves*
Chew 1 clove root to remove bad breath or to treat toothache. Place on the tooth in the painful area until the pain disappears. You can also chew 3-4 cloves to relieve nausea or sore throat.
*cinnamon*
To raise the good cholesterol level, mix 1/2 teaspoon of cinnamon in the coffee or tea. For joint pain try 1/2 teaspoon of cinnamon mixed with 1 teaspoon of honey. For women, to soothe a hard menstrual period, add a little cinnamon to coffee and tea or sprinkle on food.
* Caraway seeds *
Chewing caraway seeds helps relieve flatulence. An infusion can also be made by soaking 1 teaspoon of caraway seeds with 1 cup of boiling water. Strain before drinking.
*Garlic powder* –
Mosquito repellent. Prepare an ointment from garlic powder and water, apply on the pulse points; Behind the knees, on the ankles, one or two drops on the cheeks, face and neck. Be careful not to put it close to the eyes.
*Fennel seeds*
Chewing fennel seeds is effective in relieving bad breath, and relieving stomach cramps. An infusion can be prepared by soaking 1 teaspoon of fennel seeds with 1 cup of boiling water. Strain before drinking. Crush the seeds a little before deciding, and this will help treat the gases.
* Dill Seeds *
– Try swallowing a teaspoon of dill seeds to stop with hiccups. In addition, to regulate bad breath, chew dill seeds.
Like ‘Share Friends’
So that they too  will enjoy ‘
marvellous health . . flavoring sound
Thank you ‘
from the bottom of The heart . .

פוסטים דומים

2 תגובות ל - “תבליני הריפוי * Flavoring Sounds

  1. נעמה אבן-חן הגיב:

    אהבתי ! אתר מדהיםםםםםםםםם פעם ראשונה שאני רואה אתר כזה בעברית. שפו.

    1. נשמה הגיב:

      שמח שאהבת מודה לך מקרב לב שבוע נפלא נשמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *